Rachunkowość sklepu online- na co zwrócić uwagę?




Rachunkowość sklepu online- na co zwrócić uwagę?

Czy prowadząc własny sklep, ale internetowy, również trzeba zwracać uwagę na różnego rodzaju formalności oraz sprawy finansowo- księgowe? Niestety tak. Co, że prowadzimy swoją działalność wyłącznie online, rezygnując z siedziby stacjonarnej, nie zwalnia nas z szeregu działań, których należy się podjąć, aby biznes był w 100% legalny, działający zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem.

Czy trudno jest założyć własny sklep internetowy?

Choć w tym przypadku odchodzi nam całkiem sporo spraw do załatwienia – typu znalezienie odpowiedniego lokalu, czy zatrudnienie pracowników, założenie i otwarcie e- sklepu także niesie za sobą całkiem sporo formalności oraz kroków, które należy podjąć, zanim na dobre rozkręci się swoją działalność. Przede wszystkim dochodzi tutaj stworzenie odpowiedniej, intuicyjnej strony internetowej – przyjaznej dla użytkowników, zachęcającej do zrobienia zakupów właśnie na tej platformie. Przykładowo planując otworzyć swój wymarzony serwis modowy, oferujący sprzedaż ubrań i dodatków drogą online, należy spełnić odpowiednie wymogi, zarejestrować swój biznes oraz podjąć współpracę w zakresie dbania o sprawy księgowe. Najlepiej w tym celu udać się do biura rachunkowego brelo.pl), które w profesjonalny sposób zadba o wszelkie działania związane z finansami. Dzięki temu nasza platforma modowa zostanie uruchomiona w sposób legalny i w pełni bezpieczny.

Co w praktyce zawiera w sobie księgowość sklepu online?

Należy przemyśleć i rozważyć kilka podstawowych kwestii:

- wybór rodzaju opodatkowania: podane na zasadach ogólnych, podatek liniowy, czy może ryczałt? Warto tę kwestie starannie przedyskutować z osobą posiadającą bogate doświadczenie oraz wiedzę w zakresie tego tematu. Najczęściej wybieraną opcją jest podatek na zasadach ogólnych, który wynosi kolejno 17% lub 32%, a wartość ta jest uzależniona od wysokości pozyskiwanych przychodów.


- osobny lokal czy działalność domowa: oczywiście nawet jeśli decydujemy się na sprzedaż produktów wyłącznie drogą online, rezygnując tym samym z prowadzenia sklepu


stacjonarnego, możemy wynająć lokal na prowadzenie swojego biura, magazynowania artykułów, pakowania paczek. Wiele osób jednak z tego rezygnuje, zwłaszcza na samym początku otwarcia biznesu, nie będąc jeszcze ostatecznie pewnym o dalszy jego los i sukces. Aby zredukować koszty, można w tym celu przeznaczyć część własnej przestrzeni mieszkalnej. Trzeba jednakże wiedzieć, że może się to wiązać ze zmianą opodatkowania oraz możliwością włączaniem pewnych opłat i rachunków w koszta firmy.


- profesjonalna ewidencja finansowa: najbardziej korzystne rozwiązanie to na ogół w tym przypadku prowadzenie księgi przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowej. Należy także oczywiście wystawiać rachunki, faktury i paragony – warto wiedzieć, że nie ma już konieczności drukowania ich w wersji papierowej – na ogół z powodzeniem można je zastępować takimi w wersji elektronicznej. Posiadania kasy fiskalnej nie jest obligatoryjne, chyba że prowadzi się sklep internetowy sprzedający takie artykuły jak np. alkohol i papierosy albo perfumy.

Profesjonalne biuro księgowe, czy na własną rękę?

Choć pozornie zajmowanie się sprawami finansowo-ksiegowymi firmy może wydawać się zadaniem, któremu można sprostać również własnymi siłami, aby zapewnić sobie 100% pewność, bezpieczeństwo i komfort psychiczny, o wiele lepiej będzie skorzystać z profesjonalnych i fachowych usług biura księgowego. Pozornie byłaby to pewna oszczędność finansowa, jednak związana z ogromnym stresem oraz poświęcaniem na te sprawy znacznej ilości czasu, który można spożytkować w inny, bardziej produktywny sposób, inwestując go w rozwój swojej działalności.